گردشگری عمان | سفر به عمان

سلطنت عمان کشوری پادشاهی و دارای مرز دریایی با ایران است. پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان از خاور به دریای عرب و از شمال به دریای عمان منتهی می‌شود. این کشور از جنوب با یمن و از شمال با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است.

 

جالب است بدانید که عمان دارای دو منطقه برون بوم است، بخش کوچکی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد که مسندم نام دارد. این بخش از سرزمین اصلی جدا افتاده‌است. برون بوم دیگر مدحاء نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده‌است.

 

عمان پیوند گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحده آمریکا و انگلستان دارد ولی سیاست خارجی آزادانه‌ای درپیش می‌گیرد. فرمانروایی این کشور پادشاهی بی چون و چراست اما پارلمان نیز نقش قانون‌گذاری و بازرسی اندکی دارد.

جغرافیای عمان:

عمان با مساحت ۳۰۹٬۵۰۰ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ بعد از سعودی و یمن در شبه جزیره عربستان است. عمان در جنوب شرق این شبه‌جزیره قرار گرفته و تقریباً نیمه شرقی جنوب شبه‌جزیره عربستان را پوشانده است. خطوط ساحلی عمان ۱٬۷۰۰ کیلومتر طول دارند.

 

یک شنزار بیابانی بزرگ بیشتر مناطق مرکزی عمان را دربر گرفته‌است. دو منطقه کوهستانی در دو سوی این بیابان قرار دارند که یکی در شمال به نام رشته‌کوه حَجَر و دیگری در کرانه جنوب شرق کشور که کوه‌های ظفار هستند. 

مردم عمان:

مردم عمان نیز همانند ما در زمان دیدن دوستان و آشنایان به آن ها دست می دهند. بوسیدن نوک دماغ سنت قدیمی است و معمولا با توریست ها و یا مهاجران انجام نمی دهند عرب ها معمولا دست چپ را نامحترم می دانند و تمامی احوال پرسی های خود را با دست راست انجام می دهند. به هیچ وجه از انگشتان دست خود برای اشاره به چیزی استفاده نمی کنند و اگر مثلا بخواهند به مکانی یا شخصی اشاره کنند تمام دست خود را به سمت طرف می گیرند.

 
گردشگری عمان 2023 | سفر به عمان | رویال

آب و هوای عمان:

ژوئن گرم ترین ماه در مسقط بشمار می رود. در این ماه دمای هوا به 49 درجه سانتیگراد نیز می رسد، از آن سو، ماه ژانویه با 21 درجه سانتیگراد، سردترین ماه سال است. پر بارش ترین و مرطوب ترین ماه سال در این شهر، ماه فوریه با میانگین میزان بارش 30 میلی متر می باشد. اگر قصد سفر در این ماه را دارید، تفریحات آبی و شنا را فراموش نکنید. 

به طورکلی مسقط، پایتخت عمان، دارای آب و هوای گرم و خشک است که تابستان های طولانی و بسیار گرم و زمستان های کوتاه دارد. بارش در مسقط شدید ممکن است در هر بار به طور مداوم تا 3 روز طول بکشد. گفته می شود که بهترین زمان برای گشت و گذار از ژانویه تا مارس است، زیرا در این زمان درجه حرارت متوسط و دلپذیری شهر را در برمیگیرد. این شهر بین ماه مارس و ماه اکتبر، دارای دمای متوسط بین 31 درجه سانتیگراد تا 38 درجه سانتیگراد می باشد. گردشگری عمان 2023 | سفر به عمان | گردشگری عمان 2023 | سفر به عمان | گردشگری عمان 2023 | سفر به عمان | 

گردشگری عمان 2023 | سفر به عمان |

بهترین مکان های گردشگری و طبیعت گردی عمان:

چه حسی دارد اگر در جایی از جهان باشید که کوه هایی دور تا دورتان شما را احاطه کند؟ نفس گیر است نه؟ خبر خوب این است که عمان با تمام کوه ها و صخره های جنجالی اش هر آنچه که از یک طبیعت منحصر به فرد می خواهید را به شما ارائه می دهد. طبیعت گردی در عمان در کنار بازدید از سواحل و جاذبه های تاریخی و فرهنگی دیگرش، شما را شیفته این کشور خواهد کرد.

جِبلُ الاخضر:

این منطقه که به معنی کوه های سبز است، یکی از چشم نوازترین بخش رشته کوه های حجر در استان داخلیه عمان است. با اینکه بیشتر این منطقه صخره ای و با سنگ پوشیده شده اما رطوبت آن برای رونق کشاورزی کافی است و همین هم باعث گذاشتن این نام بر این کوه ها شده است. این کوه ها سکونتگاه قومی در عمان به نام الریامی است که با ساختن خانه های روستایی و کشاورزی در کوه ها در این منطقه مانده اند. در سال ۲۰۱۱ این کوه ها به دلیل تنوع زیستی خاصی که داشتند به عنوان یک منطقه حفاظت شده شناخته شدند.

 

جبل الاخضر

قلعه های بی شمار

صلاله زیبا

جبل الشمس

مجلِس الجن:

غار مجلس الجن که به معنی محل تجمع جن هاست حدودا ۱۳۸۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. این غار بزرگترین غار شناخته شده روی زمین است که پایه آن مساحتی حدودا برابر با ۱۱ زمین فوتبال را در نظر می گیرد. تنها راه دسترسی به غار از طریق سه حفره در بالای آن است که به دلیل بارش باران در پوشش سنگ آهکی غار تشکیل شده است. عمانی هایی که در این منطقه زندگی می کنند به این دلیل به اینجا مجلس الجن می گویند که اعتقاد دارند که جن های زیادی در این غار زندگی می کنند. 

دهانه ورودی غار در ژوئن ۱۹۸۳ توسط دو شخص به نام دو شخص آمریکایی کشف شد و بعد از آن این غار به عنوان بخشی از برنامه تحقیقاتی کارست به نام PAWR استفاده شد.

 

وادی شاب:

وادی شاب که در استان شرقیه عمان واقع شده یکی از معروف ترین دره هایی است که برای طبیعت گردی در عمان محبوبیت دارد. بازدیدکنندگان محلی و بین المللی از آبشار وادی و غار آن، حوضچه های طبیعی و مزارع پلکانی آن بسیار لذت می برند. وادی شاب حتی آن هایی که خیلی طبیعت گردی و پیاده روی را دوست ندارند با استخرهای فیروزه ای، آبشارها و گیاهان زیبا پاداش می دهد. در حالی که شنا در استخرهای پایین تر ممنوع است (آنها یک منبع آب آشامیدنی هستند)، فرصتی برای شنا کردن دائمی در بالادست وادی وجود دارد، جایی که می توانید در یک غار پنهان شده شنا کنید.

 

وادی بنی عوف

یکی دیگر از دره های معروف طبیعت گردی در عمان وادی بنی عوف در استان داخلیه است. این دره از یک کانیون بزرگ شروع می شود و به خاطر صخره های سنگ آهکی و مزارع لیمو، خرما و عنبه‌اش معروف می باشد. این دره جریان آبی در آن در تمام سال روان است و زمانی که باران می بارد، ریزش قطره ها از دیواره های صخره ای آن، بسیار چشم گیر هستند.
 
قلعه های تاریخی عمان:

گردشگری عمان 2023 | سفر به عمان | قلعه عمان

جبل الشمس:

جبل شمس یا کوه خورشید یکی دیگر از بخش های رشته کوه های حجر در داخلیه عمان است. بلندترین کوه کشور در این منطقه قرار دارد که دارای دو قله شمالی و جنوبی است.  از بالای جبل شمس می توانید نمای زیبایی را از وادی غول داشته باشید که درسته در کنار آن واقع شده است. وادی غول که در زبان محلی به گرند کنیون عربی معروف است که در آن صخره های عمودی که تا ۱۰۰۰ متر و بیشتر هم می رسند وجود دارد. این منطقه بسیار زیباست و عکاسی در آن یکی از جالبترین فعالیت هایی است که می توانید انجام دهید.

 

وادی صحتان :

این وادی برای طبیعت گردان و طبیعت دوستان بسیار جذاب است زیرا در آن پر از ویلاهای دوست داشتنی، باغ و مسیرهای هیجان انگیز است و برای همه با هر سلیقه ای چیزی دارد. در اینجا روستایی به نام Yasab است که مسیری بسیار زیبا به سمت آن وجود دارد که یکی از دلایلی است که طبیعت گردان عاشق آن می شوند. معمولا آن هایی که آفرود سوار هستند از این مسیر استفاده می کنند زیرا راه چندان جالبی ندارد و برای ماشین های معمولی کمی سخت است. جاده ای که به این روستا می خورد کاملا شیب دار است اما مناظر اطراف آن به قدری جذاب هستند که اصلا از رفتن به آن پشیمان نخواهید شد.