آدرس:

ستارخان، ضلع غربی پل، پلاک455

تلفن تماس:

09171199398

ایمیل:

info@Rowyal.com

آداب مذاکره با عراقی ها | نکات مهم در مذاکره با تجار عراقی

آداب مذاکره با عراقی ها | نکات مهم در مذاکره با تجار عراقی

آداب مذاکره با عراقی ها | نکات مهم در مذاکره با تجار عراقی

شرکت بازرگانی رویال، با سال ها فعالیت در زمینه حمل تخصصی کالا از کلیه شهرهای ایران به کشورهای اروپایی و حوزه خلیج فارس به شما عزیزان خدمات حمل و نقل و امور گمرکی را ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات با ما تماس بگیرید.

از آنجایی که می توان گفت سادگی تجارت با کشور عراق برای شرکت های بازرگانی و بازرگانان به نسبت سایر کشورها بیشتر می باشد و  بازار عراق یکی از عمده ترین مقاصد صادراتی محصولات ایرانی است، بایستی با آداب مذاکرات تجاری با عراقی ها آشنایی داشته باشیم. دانستن نکات تجاری سبب میشود تا بتوانید با دید بهتر ارتباط صحیح و موثرتری را با طرف عراقی برقرار کنید و قراردادهای سودمندی را به امضا برسانید.

نکاتی که در جلسه با عراقی ها باید رعایت کنید:

معمولاً جلسات ابتدایی را بر مبنای ایجاد شناخت و آشنایی اولیه برگزار می‌کنند. 

در صورتی که با زبان عربی آشنایی ندارید،حتماً یک مترجم و یا فردی که با این زبان آشنایی داشته‌باشد همراه خود ببرید.

سعی کنید در یک جلسه تجاری مکالمه با فرد عراقی را با صحبت کوتاه شروع کنید.

اسناد و مدارک مربوط به محصول یا خدمات خود را حتما به زبان عربی ترجمه و ترجیحا پیش از تشکیل جلسات برای طرف عراقی ارسال کنید.

از به‌کاربردن عبارات ابهام‌آمیز در مذارکرات خود خودداری کنید.

زبان رایج در کشور عراق زبان عربی و کردی است، لذا حتما یک طرف کارت ویزیت خود را به زبان عربی یا کردی ترجمه کنید.

در مذاکره با یک عراقی نباید از جایگاه بالا با او صحبت کنید، احساس این مسأله برای یک عراقی ناخوشایند است.

در جلسات تجاری به طور مستقیم از یک فرد عراقی انتقاد نکنید؛ عراقی‌ها بر روی این مسأله حساس هستند و این کار ممکن است باعث از بین رفتن اعتبار شما نزد آن‌ها شود.

از انداختن پاها روی هم در نشست‌های تجاری اکیداً خودداری کنید. این کار در عراق حرکتی بی‌ادبانه تلقی می‌شود.

در هنگام مذاکره با طرف عراقی خود تماس چشمی برقرار کنید، این کار سودمند خواهد بود.

در معاشرت‌های تجاری احوالپرسی معمولاً با دست دادن آغاز می‌شود. با توجه به اینکه دست دادن‌ها معمولاً طولانی هستند سعی کنید اولین نفری نباشید که دست خود را عقب می‌کشد.

در احوال‌پرسی با خانم‌ها در صورتی که فرد تمایلی به دست دادن نداشته باشد، این کار صحیح نیست. آقایان برای دست دادن با خانم‌ها باید کمی صبر کنند؛ اگر خانم دستش را برای احوالپرسی دراز کرد با او دست بدهند.

عراقی‌ها در سلام و احوال پرسی معمولاً با افرادی که بعد از مدت‌ها آن‌ها را می‌بینند و تجدید دیدار می‌کنند یا تازه آشنا می‌شوند، سه بار روبوسی می‌کنند و در سلام و احوال‌پرسی روزانه یک بار روبوسی می‌کنند.

آداب روبوسی در نقاط مختلف عراق متفاوت است برخی مناطق یکی در میان گونه سمت چپ و راست را می‌بوسند، برخی مناطق 4 بار روبوسی می‌کنند به طوری‌ که سه بار پشته سر هم و پس از آن با کمی مکث گونه سمت راست همدیگر را می‌بوسند. برخی مناطق یک طرف را سه بار می‌بوسند. اما در این روبوسی‌ها اگر کسی خود را عقب بکشد یا مانع این کار شود بی‌احترامی تلقی می‌شود.

در مناسبات رسمی معمولاً مانند ایران تنها به دست دادن کفایت می‌کنند و روبوسی در این مجالس کمتر دیده می‌شود.

سیگار کشیدن در مذاکرات تجاری در عراق امری عادی است.

در یک قرار تجاری از تأخیر یک عراقی تعجب نکنید؛ عراقی‌ها معمولاً در قرارهای کاری با تأخیر حاضر می‌شوند و این امر در بین آن‌ها بسیار عادی است.

وفای به عهد برای عراقی‌ها بسیار مهم است، لذا اگر تعهدی می‌دهید باید به آن عمل کنید، در مواردی که نمی‌خواهید بد‌قول شوید یا تعهدی بدهید از عباراتی همچون «سعی خودم را می‌کنم» یا به عربی «انشالله» استفاده کنید.

آداب مذاکره با عراقی ها | نکات مهم در مذاکره با تجار عراقی | آموزش بازرگانی | آموزش تجارت

تجار عراقی هنوز سنتی هستند، بدین معنا که روی کلام حساب باز می‌کنند. خصوصاً تجار بزرگ عراقی که این اخلاق در میان آن‌ها بسیار رایج است. برای مثال وقتی فردی عراقی در کلام بگوید که کاری را انجام خواهد داد، حتماً به حرف خود عمل خواهد کرد و حداکثر تلاش خود را می‌کند که بد قولی نکند.

اگر یک تجار عراقی در حین معامله احساس کنند که فرد مقابل در حال فریب‌دادن و کلاه گذاشتن بر سر آن‌ها است، سریعاً ختم معامله را اعلام می‌کنند و هیچ توجیحی را نخواهند پذیرفت، حتی اگر آن معامله بسیار بزرگ و سودمند باشد.

در صورتی که حین مذاکره با موضوعی مخالفت هستید، هرگز احساسات خود را نشان ندهید و سعی کنید به آرامی آن را مطرح کنید، چرا که این کار از نظر طرف عراقی خوشایند نخواهد بود.

در جلسات تجاری از عجله بی‌مورد و نگاه کردن به ساعت خود خودداری کنید.

بلند حرف زدن و تندی در رفتار از مشخصه‌های بازر مردم عراق است، در یک جلسه کاری سعی کنید در برابر این مسائل صبور باشید.

تجار عراقی به احترام حین کار بسیار اهمیت می‌دهند و اگر این حس را از طرف مقابل دریافت کنند سعی می‌کنند حتماً برای او کاری انجام دهند و این رفتار خوب را جبران کنند.

اگر در کلام قول یا سفارشی به طرف مقابل بدهند حتماً به آن قول عمل می‌کنند و معمولاً در معامله بد قولی نمی‌کنند، خصوصاً تجار بزرگ که اعتبار خود را به هیچ وجه از بین نمی‌برند.

تجار عراقی خرید بدون واسطه را ترجیح می‌دهند و معمولاً تلاش می‌کنند که کالای مورد نیاز خود را مستقیم از کارخانه تهیه می‌کنند. لذا اگر قصد دارید به عنوان یک شرکت بازرگانی یا واسطه با عراقی‌ها وارد تجارت شوید، حضور شما به عنوان یک واسطه حتما باید دارای مزیت نسبی برای طرف عراقی باشد

تجار عراقی معمولاً ترجیح می‌دهند جنس مورد معامله را از نزدیک ببینند و لمس کنند و معمولا به ارسال تصویر یا ویژگی‌های محصول از طریق ابزارهای ارتباطی مجازی اکتفا نمی‌کنند.

تجارت با استان‌های شمالی عراق و اقلیم کردستان کمی متفاوت است و بهتر است در این بخش از خاک عراق اسناد و مدارک مذاکره و فرآیندهای بازاریابی به زبان کردی باشند.

مردم عراق دارای فرهنگ چانه‌زنی هستند، پس بهتر است فرآیند مذاکره را به سمتی پیش ببرید که طرف عراقی حس کند معامله پُرسودی در پیش دارد. از جمله ترفند‌های تجار عراقی برای چانه‌زنی، اشاره به وجود یک رقیب دیگر با محصولی باکیفیت‌تر و قیمتی پایین‌تر است.

مهم‌ترین آیتم در هر تجارتی برای یک عراقی، قیمت است. لذا در مذاکره بیش از آنکه بر ویژگی‌های فنی محصول خود متمرکز شوید، تلاش کنید تا طرف عراقی را نسبت به مناسب بودن قیمت محصول خود مجاب کنید.

یکی از مهم‌ترین سیستم‌های ارتباطی با تجار عراقی واتساپ است. ضمن اینکه شبکه اجتماعی فیسبوک در عراق دارای ضریب نفوذ بالایی است و ابزار مناسبی برای بازاریابی و معرفی محصول یا شرکت شما محسوب می‌شود.

برای خرید یک محصول به تبلیغات رادیویی و تلویزیونی کمتر توجه میکنند اما بازاریابی برایشان مهم است.

 مذاکره با عراقی ها مذاکره با عراقی ها مذاکره با عراقی ها مذاکره با عراقی ها مذاکره با عراقی ها
4.8/5 - (6 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.